HABERLER

Stalk nedir? Stalklamak ne demek?

Tarafından 23 Haziran 2018 tarihinde, HABERLER kategorisinde yayınlanmıştır.

Stalk nedir? Stalklamak ne demek?

Stalk nedir? Stalklamak ne demek? Stalk kavramı özellikle de sosyal medyanın hayatımıza iyice yerleşmesiyle ortaya çıkan bir kavram. İngilizce bir ibare olmasına karşın herkes bu kavramı rahatça kullanıyor ve bu kavramı duyanların pek çoğu ne anlama geldiğini biliyor. Stalk, gizlice takip etmek manasında kullanılıyor.

Stalk ne demek? Takip etmek, bilgi toplamak diyebiliriz kısaca. Ekşi Sözlük’te stalk kavramının nasıl kullanıldığı bir örnekle şöyle kaleme alınmış: “Evet benden size bir taktik geliyor şimdi, eğer hoşlanılan kız/erkek stalklanacaksa ve elinizde çok az bilgi varsa, hemen giriyoruz googlea, yazıyoruz mail adresini oraya ve girdiği tüm forumları buluyoruz. sonra da ne pis bi geçmişi, ne kadar beklenmedik ilgi alanları ve saçma yorumları olduğunu görüyoruz. forumlarda güzel muhabbet dönme ihtimalinin düşüklüğünü siz de biliyorsunuz. böylece özgüvenimiz artıyor ve benimle çıkmaz düşüncesini bırakıyoruz.”

Yani stalk ederken kullanıcılar aslında ilgilendiği kişinin neler yaptığını, nelerden hoşlandığını, Whatsapp’a ne zaman girip çıktığını, Whatsapp’ta kimlerle konuştuğunu, Instagram’da kimleri takip ettiğini, kimlerin fotoğrafını beğendiğini vb. artırabileceğimiz pek çok konuda meraklarını ‘gizlice’ giderirler; işte bu eyleme biz stalk diyoruz. Bu eylemi gerçekleştirene ‘stalker’ da deniyor.

Stalklamanın TDK’da bir yeri yok elbette; ama konuşma dilinde sıkça işitir olduk. Diğer yandan stalk’lamanın da sakıncaları yok değil. Bir başka Ekşi Sözlük yazarından dinliyoruz şimdi de:

“Biz buna eski sevgililerimizin sosyal mecradaki her türlü hesabını düzenli olarak gizliden kontrol etmek de diyebiliriz.çok büyük incelikleri var tabi ki.stalkerlık yaparken yanlışlıkla arkadaşlık talebi yollama, iki kez dokunarak beş sene önceki fotoğrafını beğenme, gönderisini beğenme gibi şeyler yapmamak lazım.
zamanında masa örtülerinden eski sevgilimin yeni sevgilisini bulmuştum.isminin baş harfini arama kısmına yazınca bütün seceresi dökülüyodu.artık gece gündüz nasıl stalkladıysam.bilgisayarım kafayı yedi de format atınca hepsinden kurtuldum.hastalık gibi bişey oluyo bi süre sonra.
gene de çok şey yapmayın siz ya hiç gerek yok böyle şeylere.”

Yazar Hakkında

Admin - https://pclife.org

simsiyah gecenin ardındayım yapa yalnız..

Yorum yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Kategoriler
Çok Okunanlar
Son Eklenenenler
Copyright 2012 - Tüm Hakkı Saklıdır. PCLIFE.ORG - Bu sitede yayınlanan yazılar ve görseller kaynak gösterilmeden kullanılamaz.